محل تبلیغات شما

استراتژی بازی بزدل ایران و آمریکا
 در حین جنگ کانال سوئز در سال ۱۹۵۶ که توافقی محرمانه بین انگلستان ، فرانسه و اسرائیل جهت سقوط جمال عبدالناصر بود، دوایت آیزنهاور رئیس جمهور وقت آمریکا که از طرح مخفی انگلستان و فرانسه آگاهی یافته بود بسیار خمشگین شد؛ علت این خشم هم بی اطلاعی وی از تبانی پنهانی انگلیس و فرانسه بدون هماهنگی آمریکا بود. با اولتیماتوم آیزنهاور و خروشچف ، انگلیس و فرانسه مجبور شدند چتربازان خود را از مناطق درگیر عقب بکشند و بحران ۱۹۵۶ سوئز با موفقیت عبدالناصر پایان یافت.
 اما آن جنگ یک نتیجه بزرگ برای افکار عمومی دنیا داشت؛ پایان دوران انگلستان . بعد از این جنگ به تمام دنیا ثابت شد که فقط آمریکا و شوروی تعیین کننده مقدرات جهانی اند و بقیه دنباله رو آنان.
 در سال ۱۹۸۹ با فروپاشی دیوار برلین با وجود این که هنوز ۲ سال تا فروپاشی رسمی شوروی زمان باقی مانده بود ، اما مشخص شد یکه تاز عرصه ت و روابط بین الملل ایالات متحده است. تا آنجا که نظریه پرداز معروفشان فرانسیس فوکویاما از پایان تاریخ سخن گفت و لیبرالیسم به رهبری آمریکا را شکست ناپذیر قلمداد نمود‌.
 از آن تاریخ حدود ۳۰ سال گذشته و ایران در یک اقدام بی سابقه راهبردی پس از ۲ سال تحریم کمرشکن و تقابل با ایالات متحده که به تنش های مستقیم نظامی منجر شد ، ۵ نفتکش را روانه یکی از حیات خلوت های سنتی آمریکا ( طبق دکترین جیمز مونروئه ) کرده و ارتش ایالات متحده نیز درصدد رویارویی برآمده است‌.
ت گذاران ایران به اتکای توان نظامی خود استراتژی بازی بزدل ( چیکن استراتژی) را با حاکمان کاخ سفید شروع کرده اند و کسی که در مرحله آخر کنار بکشد بازنده این دوئل است. آینده این رویارویی تصویر آینده جهان است ؛ اگر ایران بتواند به پشتوانه توان نظامی و مقاومت اقتصادی مردمش این نفتکش ها را به مقصد برساند به معنای پایان عصر ابرقدرتی آمریکاست‌. چرا که معنای ابرقدرت این است که کشوری بتواند در هر نقطه جهان منافعش را تحصیل کند‌ و قدرت دخالت موثر و تعیین کننده داشته باشد.
اگر این اتفاق رخ دهد به وضوح وارد عصری خواهیم شد که از جهان تک قطبی نیست بلکه نظام بین الملل چند قطبی نامیده می شود. آمریکا همچنان یک قدرت بزرگ خواهد ماند اما دیگر لقب ابرقدرت طبق تعاریف علوم ی برازنده او نیست.
دنیا بین قدرت های جهانی توزیع می شود و بی شک ایران هم در این سهم بندی بهره ای خواهد خواست و آن تسلط و نفوذ در منطقه ای ست که غربی ها بدان خاورمیانه می گویند

حجت الاسلام طالب پور


کشکول عناوین مذهبي ، فرهنگي وی

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما
موسسه خیریه سگال

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی